Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

XXV KONKURS POTRAW REGIONALNYCH - STÓŁ WIGILIJNY

INWAŁD - PARKHOTEL ŁYSOŃ

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie już od 25 lat z powodzeniem organizuje Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wigilijny. Wydarzenie to jest nie tylko świętem kunsztu kulinarnego, ale również wyjątkowym sposobem na podtrzymywanie lokalnych tradycji oraz przekazywanie kolejnym pokoleniom dawnych metod przyrządzania potraw. Konkurs stanowi doskonałą okazję do integracji środowiska gospodyń wiejskich, samorządu, lokalnych przedsiębiorców oraz organizacji, stowarzyszeń i instytucji działających na rzecz lokalnej społeczności.

Witam Państwa bardzo serdecznie na XXV Konkursie Potraw Regionalnych - Stół Wigilijny 2024. Od 10 konkursu rozpoczynamy je sentencją "Wszelka dobra dusza jest jako ta świeca - sama się wyniszcza, a innym przyświeca" Świeca to nieodzowny symbol Wigilii.

Każdy z nas niech przemyśli słowa tej sentencji - "Wszelka dobra dusza jest jako ta świeca - sama się wyniszcza, a innym przyświeca" Szanowni - kochani goście, kochane Gospodynie oraz wszyscy, którzy zdecydowali się przyjąć zaproszenie od Gospodyń na ten wyjątkowy wieczór. Dziś zaprosiliśmy Was do siebie, aby razem z Wami usiąść przy wspólnym stole. Wigilia jest siłą tradycji, jedyną w roku, niepowtarzalną. O Wigilii można mówić bardzo długo. Wigilia jest w każdym człowieku, w każdym naszym sercu. Każdy ma prawo marzyć i przeżywać Wigilię tak jak on sobie marzy. - powiedziała witając wszystkich Prezes SGW Czesława Wojewodzic!

To wydarzenie jest czymś więcej niż konkursem kulinarnym. To wyraz patriotyzmu, umiłowania małej ojczyzny, a także przykładem dbałości o pielęgnowanie historii i kultury regionu. Łączą się tutaj pokolenia, które wspólnie kultywują tradycje przekazywane z dziada pradziada. W szczególności okres świąt Bożego Narodzenia, a zwłaszcza Wigilia, jest symbolem rodziny, ciepła domowego ogniska oraz najpiękniejszych wspomnień, które nosimy w sercach przez całe życie.

W informacji związanych z tradycją od lat niezaprzeczalny prym wiedzie Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie - Czesława Wojewodzic. Podczas spotkania przypomniała historię konkursu, jego początki i wspomnienia dotyczące tradycji wigilijnych.

To właśnie one, tradycje wigilijne są dla wielu z nas jednym z najpiękniejszych i najgłębiej zakorzenionych w polskiej kulturze zwyczajów. Jak wspomniała Pani Prezes - jednym z nich jest pozostawianie wolnego miejsca przy stole wigilijnym - symbolu otwartości, gościnności i pamięci o tych, którzy nie mogą spędzić świąt z bliskimi to wyraz nadziei, że niespodziewany gość zawsze znajdzie ciepło i miejsce w naszym domu.

Podczas wigilii w wielu polskich domach łamiemy się opłatkiem, składając sobie serdeczne życzenia, co symbolizuje pojednanie i przebaczenie. Na stole wigilijnym tradycyjnie powinno znaleźć się dwanaście potraw, symbolizujących dwanaście miesięcy w roku lub dwunastu apostołów. Nie może zabraknąć barszczu z uszkami, pierogów z kapustą i grzybami, karpia, kutii czy kompotu z suszu. Ważnym elementem jest również sianko pod obrusem, które ma przypominać o skromnych narodzinach Jezusa Chrystusa w betlejemskiej stajence.

Nieodłączną częścią wigilii są również kolędy i ludowe opowieści związane ze świętami. Wspólny śpiew jednoczy całą rodzinę i wprowadza niepowtarzalną atmosferę. W wielu domach wierzy się, że w wigilijną noc zwierzęta przemawiają ludzkim głosem, a cały świat zatrzymuje się na chwilę, by celebrować tajemnicę Bożego Narodzenia.

Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wigilijny to niezwykła inicjatywa, która udowadnia, że tradycja żyje dzięki ludziom. To właśnie takie spotkania pozwalają na integrację międzypokoleniową – młodsze pokolenia uczą się od starszych, czerpiąc z ich wiedzy i doświadczenia. Przekazywanie przepisów, opowieści i zwyczajów buduje silne więzi, wzmacnia poczucie tożsamości regionalnej oraz umacnia lokalną społeczność.

Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, Czesława Wojewodzic, podkreśliła, że konkurs to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim czas wspomnień i refleksji nad tradycjami. To przestrzeń, w której można przypomnieć sobie dawne smaki, zwyczaje i historie, które kiedyś opowiadały nam nasze babcie.

Dzięki takim inicjatywom tradycje pozostają żywe, a wspólne świętowanie przypomina o wartości wspólnoty, gościnności i dziedzictwa kulturowego. To właśnie w tych chwilach, gdy łączą się pokolenia, buduje się siła lokalnej społeczności – jej korzenie, tożsamość i przyszłość.

Zaproszenia na XXV jubileuszowy konkurs przyjeli:

Poseł na Sejm RP Marek Sowa
Senator RP Andrzej Pająk
Wojewoda Krzysztof Klęczar w zastępstwie Beata Dziedzic zastępca Dyrektora ds. Cudzoziemców
Wojewoda Jerzy Miller
Przew. Rady Powiatu Józef Łasak
Starosta Powiatu Wadowice Mirosław Sordyl
V-ce Starosta Wojciech Polak
Członek Zarządu Sebastian Mlak
Przewodnicząca Rady Miejskiej Andrychowa Ewelina Szypuła
Burmistrz Andrychowa Beata Smolec
Wiceburmistrz Andrychowa - Aleksander Kasperek
Sekretarz Powiatu - Beata Geisler
Sekretarz Gminy - Agnieszka Perończyk-Adamek
Przewodniczący Rady Gminy Osiek - Małgorzata Bańdur
Wójt Gminy Osiek - Marek Jasiński
Wójt Gminy Lanckorona - Ryszard Gonet
Wójt Gminy Mucharz - Paweł Pażdziora
Przewodniczący Gminy Mucharz - Jan Łach
Prezes MSH „WIZAN” - Jerzy Chylewski
ABS Bank Spółdzielczy - Rada Nadzorcza - Helena Kusina
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie - Barbara Pindel–Polaszek
Sanepid Wadowice - Krystyna Kozik
Skarbnik Powiatu - Irena Żurek
Skarbnik Gm. And. - Dorota Żywioł
Promocja Wadowice - Alina Wolas - Nowak
Promocja Andrychów - Marcin Putyra
CKiW w Andrychowie - Leszek Ścibik
Gminne Centrum Kultury Osiek - Krystyna Dusik
Biblioteka Andrychów - Sylwia Błasiak
Stowarzyszenie Wadoviana - Dorota Balak
Radni Powiatu Wadowice i Gminy Andrychów
Honorowi Członkowie SGW
Powiatowy Urząd Pracy Małgorzata Chowaniec
Dyrektorzy i nauczyciele szkół Gminy Andrychów
Uniwersytet III wieku, Gminna Rada Seniorów
Związek Emerytów i Rencistów, Delegacja innych organizacji pozarządowych
Sołtysi wiosek Gminy Andrychów
MOSKIT Andrychów
Gospodarze obiektu Park Hotel Łysoń - Państwo Łysoń
Nowiny Andrychowskie, MamNewsa i przedstawicieli innej prasy.
15 Kół Gospodyń Wiejskich
Pozostali Goście nie wymienieni z Imienia i Nazwiska

SPONSORAMI I FUNDATORAMI NAGRÓD BYLI

Gospodarze - Państwo Łysoń
Starostwo Powiatowe Wadowice
Gmina Andrychów
Gmina Osiek
MSH „WIZAN”
ABS w Andrychow
PROTECH Jan Krupnik
Maspex Wadowice
Hurtownia tkanin „PAKO Plus” Inwałd A. Kryska
Agencja Ubezpieczeniowa „Sordyl”
AEC Andrychów
Renata i Zbigniew Marek
Cech Rzemiosł Różnych
Dorota Młynarczyk
Barbara Jordanek
Rajda Władysław
Mirosław Swakoń
Jolanta i Marek Piekiełko
Trojak Daniel
Małgorzata Czaban
Tadeusz Polak
Firma Pawbol Zator
Mariusz Janusz Gondko
Wit Ziółkowski
Halina Górska
Czesław Rajda
Stanisław Murgas
Jan Fujawa
Wadoviana – Dorota Balak
Ewelina Szypuła
Zbigniew Zając
Józef Brzazgacz
Dorota i Józef Magiera
Anna Rajda
Angelika Rajda – Tasior
CKIW w Andrychowie
Stus Eryk
Wątroba Wanda

Już kilkanaście razy Park Hotel Łysoń gości u siebie Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wigilijny. Wiele razy podczas konkursu towarzyszyły nam występy zespołu Kotlina z Osieka, który prezentuje wiązankę tańcy ludowych. Tradycyjnie - za swój występ zespół otrzymał gorące brawa i ogromny kosz smakołyków od Prezesa MSH Wizan - Jerzego Chylewskiego.

Tradycyjny, polski stół wigilijny obfituje w potrawy postne, oparte na lokalnych składnikach i dawnych recepturach. Co znalazło się na wigilijnych, konkursowych stołach?

Gospodynie co roku przyznają szczególne wyróżnienie - statut Członka Honorowego Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. W roku 2024 otrzymał je ParkHotel Łysoń w Inwałdzie - Wojciech Łysoń. Zaszczytny tytuł przyznano za szczególne zasługi na rzecz Stowarzyszenia, jak wieloletnie zaangażowanie w działalność statutową Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich, budowanie dobrych wzajemnych relacji, wspieranie Stowarzyszenia w realizacji jego zadań statutowych. Od wielu lat ParkHotel Łysoń jest miejscem przeprowadzania Konkursu Potraw Regionalnych Stół Wigilijny! Dziękujemy za możliwość pokazywania naszych tradycji w tak dobrych warunkach i tak wspaniałej atmosferze! Tutaj Gospodynie czują wielką życzliwość i szacunek do tego co robią, więc czują się w tym miejscu wspaniale. Dając radość innym - sami ją w zamian otrzymujemy. Powiedziała Prezes SGW przekazując w towarzystwie Zarządu SGW zaszczytny tytuł.

O Wigilii bardzo łatwo jest mówić, ale również trudno, ponieważ każdy z nas ma wyobrażenie swojej własnej Wigilii z dzieciństwa i przywołuje pewne wspomnienia, na przykład siedzenie na progu i czekanie na pierwszą gwiazdkę. To wszystko sprawia że tworzymy fantastyczną rodzinę. Dlatego tak bardzo cieszymy się, że możemy się wszyscy razem spotykać. Kiedy gwiazdka błyśnie na wysokim niebie, otwórzmy swe serca dla tych, co w potrzebie. Niech żyją święta, świąteczne życzenia, niech nam się spełniają najskrytsze marzenia - tego życzę Państwu Łysoń z okazji otrzymania przez nich tak zaszczytnego tytułu - powiedziała Prezes SGW Czesława Wojewodzic.

Nowym Członkom Honorowym SGW zaśpiewano 100 lat! Potem była niespodzianka od właścicieli - lampka szampana i pyszny poczęstunek!

W imieniu Stowarzyszenia w piękny sposób podziękowała Karolina Fryt Prezentując jedne z największych polskich hitów

Dla nowych członków honorowych, sponsorów oraz uczestników spotkania zaśpiewała Karolina Fryt - wielki talent piosenkarski, obdarzona prześlicznym, nieprzeciętnym głosem wokalistka z Targanic, która krok po kroku konsekwentnie buduje swoją karierę na polskiej scenie muzycznej!

 

Protokół komisji konkursowej oceniającej ozdoby choinkowe odczytała Przewodnicząca - Zofia Oboza - Wiceprezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich, która razem ze Stefanią Matejko-Zaremba MSH Wizan oceniała ozdoby, dokonując ocen na podstawie kryteriów tradycjonalizmu, charakterystycznych składników, estetyki wykonania.

Oceniono stroiki z 14 kół przyznając następujące miejsca

I miejsce

KGW Głębowice
Gospodynie z Gierałtowiczek
KGW Roczyny
KGW Rzyki
KGW Zagórnik
Stowarzyszenie Trzy Wionki
Elżbieta Bojko

II miejsce

KGW Brzezinka Dolna
Gospodynie z Frydrychowic
KGW Sułkowice Bolęcina
KGW Sułkowice Łęg
KGW Targanice Górne
KGW Targanice Dolne
KGW Świnna Poręba

Protokół komisji konkursowej odczytała Przewodnicząca - Zofia Oboza - Wiceprezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich, która razem ze Stefanią Matejko-Zaremba MSH Wizan oceniała stroiki, dokonując ocen na podstawie kryteriów tradycjonalizmu, charakterystycznych składników, estetyki wykonania.

Komisja oceniła stroiki na Święta Bożego Narodzenia. Poddano ocenie 27 sztuk stroików na Święta Bożego Narodzenia.

Wyniki obejmowały dwie kategorie

Kategoria stroiki tradycyjne

I miejsce

KGW Głębowice
Gospodynie z Gierałtowiczek
KGW Sułkowice Bolęcina
KGW Targanice
Elżbieta Bojko

II miejsce

KGW Brzezinka Dolna
KGW Świnna Poręba
Stowarzyszenie Trzy Wionki

Kategoria stroików nowoczesnych

I miejsce

KGW Roczyny
KGW Rzyki

II miejsce

KGW Sułkowice Łęg
KGW Zagórnik
Gospodynie z Frydrychowic
KGW Targanice Dolne

Tradycyjnie, jak co roku swoje prace wystawiała mistrzyni rękodzieła naszego Stowarzyszenia - Halina Brzazgacz z KGW Roczyny!


Komisja konkursowa w składzie: Henryk Kolec, Janusz Komendera i Angelina Rajda-Tasior oceniła nalewki babuni.

Oceniono 15 nalewek przyznając następujące nagrody:

I miejsce
Stowarzyszenie Trzy Wionki

II miejsce
KGW Targanice Górne

III miejsce
KGW Głębowice

Podczas spotkania przekazywano również wiele świątecznych życzeń. Przedstawiciele samorządu kierowali do gospodyń wiejskich serdeczne słowa uznania i życzliwości, życzenia zdrowia, radości i spokoju w gronie rodziny. Wszyscy zgodnie życzyli, by nadchodzący wyjątkowy czas napełnił serca ciepłem i nadzieją, a Nowy Rok przyniósł spełnienie marzeń, pokój na świecie oraz satysfakcję tym, którzy pracują na rzecz społeczności.

Życzymy Wam, aby tradycje, które pielęgnujecie z takim oddaniem, przetrwały kolejne pokolenia. Niech Wasza praca i zaangażowanie będą zawsze doceniane, a każdy dzień przynosi Wam powody do dumy i uśmiechu - usłyszeliśmy.

Podczas wieczoru tradycyjnie Gospodynie dziękowały przedstawicielom samorządu, przyjaciołom SGW, sponsorom i przedstawicielom organizacji i stowarzyszeń za wsparcie statutowej działalności SGW. Na ich ręce przekazano symboliczne anioły wykonane na szydełku.

Cóż dodać - jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom za wsparcie naszego konkursu. Dzięki ich hojności i zaangażowaniu SGW może organizować to wyjątkowe wydarzenie, które łączy pokolenia. Tego rodzaju wydarzenia nie mogą odbywać się bez pomocy i wsparcia sponsorów - ich ogromnego zaangażowania. Pomoc ta wzmacnia nasze lokalne tradycje, jest nieoceniona i pokazuje, że wspólnie można osiągnąć naprawdę wiele. Wsparcie i zaangażowanie samorządu od lat pozwala kultywować tradycje i integrować mieszkańców. Dziękujemy za otwarte serca i chęć współpracy, która jest fundamentem wspólnego sukcesu.

Celem Konkursu jest popularyzacja regionalnych potraw wigilijnych, prezentacja tradycyjnej kuchni, promocja powiatu wadowickiego. Zgodnie z regulaminem, jak co roku od 25 lat - oceniano estetykę stołu wigilijnego, dobór potraw, walory smakowe, elementy symboliki Bożego Narodzenia oraz dodatkowo - potrawy z karpia. Zgodnie z naszą polską tradycję na wigilijny stół powinno przygotować się 12 potraw, ułożonych na białym obrusie. Na stole powinno też znaleźć się sianko, świeca, opłatki i puste miejsce dla niespodziewanego gościa. By sprostać temu zadaniu potrzeba jest bardzo dużo pracy aby wyeksponować smakołyki. Pomysłowość i oryginalność prezentowanych potraw przez Gospodynie jest wzorcowa! Można się od nich naprawdę dużo nauczyć.

Każdy stół to arcydzieło z ogromną duszą! Przygotowane stoły po raz kolejny dały świadectwo kulinarnego kunsztu i wielkiej wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego i uszanowania tradycji naszego regionu. Stoły połączył wspólny mianownik - ogromne serce Gospodyń - powiedziała Jadwiga Sopicka - od wielu lat przewodnicząca najważniejszej Komisji Konkursowej - oceniającej walory smakowe potraw.

Zobaczcie jak w tym roku prezentowały się stoły konkursowe!

 

KGW Sułkowice Bolęcina

 

KGW Głębowice

 

KGW Targanice Dolne

 

Stowarzyszenie Trzy Wionki z Jastrzębi

 

KGW Świnna Poręba

 

KGW Andrychów

 

KGW Rzyki

 

Gospodynie z Frydrychowic

 

KGW Sułkowice Łęg

 

Gospodynie z Gierałtowiczek

 

KGW Targanice

 

KGW Roczyny

 

KGW Zagórnik

 

Po tej części Konkursu zaproszono Gości na degustacje!

Barszcz czerwony z uszkami! Aromatyczny, klarowny, nadziewanymi grzybami - klasyka polskiej wigilii! Pierogi z kapustą i grzybami – delikatne ciasto wypełnione farszem z kiszonej kapusty i suszonych grzybów kusiło by sięgnąć po kolejne! Karp smażony w panierce, wędzony (najlepszy na stole KGW Andrychó!) lub podawany w galarecie, często podkreślającej wyjątkowość wigilijnej kolacji. Była też kapusta z grochem – jak wiemy - dawniej połączenie kiszonej kapusty i gotowanego grochu symbolizowało dostatek! Nie zabrakło również śledzi w różnych odsłonach – podawanych z cebulą, w śmietanie, oleju lub musztardzie. Stół KGW Zagórnik podawał również przepyszne pieczarki w panierce w sosie słodko kwaśnym z cebulką i przecierem pomidorowym! Pyszne! Na kilku stołach pokawiła się kutia – słodka potrawa z pszenicy, maku, miodu i bakalii, popularna zwłaszcza na wschodzie Polski. Był również kompot z suszu – napój o głębokim aromacie z suszonych owoców, często podawany do wigilijnego posiłku, były kluski z makiem – makaron podawany z masą makową, miodem i bakaliami, zupa grzybowa – delikatna, z suszonych grzybów, gotowana na wywarze warzywnym. Były też chałki i makowce – słodkie wypieki, które stanowią symboliczne zakończenie wieczerzy i pierniki oraz ciasteczka korzenne – pachnące przyprawami które nie tylko cieszyły podniebienie, ale także zdobiły świąteczne stoły!

Jeśli nie próbowaliście - zobaczcie!

Zanim wręczono nagrody w konkursie głównym przy pięknych kolędach w wykonaniu chóru - grupy śpiewaczej Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca w Andrychowie odbyło się wspólne ubieranie choinki. Trzeba przyznać, że występy kolędowe LZPiT Andrychów to prawdziwe mistrzostwo!

Tradycyjnie również - w podziękowaniu za piękny prezent - śpiew kolęd - Prezes MSH Wizan Jerzy Chylewski podziękował olbrzymią, mikołajkową, pyszna paczką smakołyków w imieniu wszystkich zgromadzonych za wspaniały śpiew!

 

Żmudna praca Gospodyń pokazuje, że praca na rzecz lokalnych społeczności potrafi łączyć, promować region i zachować najlepsze wzorce kulinarne dla młodszych pokoleń. Dziękujemy bardzo!

Komisja konkursowa oceniła stoły wigilijne. Przewodniczącą komisji od lat jest Jadwiga Sopicka - instruktor żywienia Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich. W tym roku towarzyszyli jej - Maria Komendera, szefowa cateringu Nasze Smaki oraz Marcin Trzebuniak - szef kuchni ParkHotel Łysoń.

Poddano ocenie 13 stołów wigilijnych.

Grand Prix otrzymało KGW Głębowice

I miejsce:

Gospodynie z Gierałtowiczek
KGW Roczyny
KGW Rzyki
KGW Sułkowice Bolęcina
KGW Sułkowice Łęg
KGW Zagórnik

II miejsce

KGW Andrychów
Gospodynie z Frydrychowic
KGW Jastrzębia Trzy Wianki
KGW Świnna Poręba
KGW Targanice Dolne
KGW Targanice Górne

Dwudziesty piąty - jubileuszowy konkurs za nami! Dwudziesty piąty raz z rzędu pięknie dziękujemy i nisko się kłaniamy wszystkim, którzy swoją pomocą i zaangażowaniem sprawili, że kolejny raz mogliśmy się spotkać podczas Konkursu Potraw Regionalnych "Stół Wigilijny"

Dziękuję szczególnie wszystkim zaangażowanym w realizację imprezy Gospodyniom Stowarzyszenia oraz tym, którzy uświetnili swoimi występami XXV Jubileuszowy Konkurs Potraw Regionalnych.

W towarzystwie naszych przyjaciół - przyjaciół Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie Życzymy Wam wszystkim zdrowych, spokojnych, rodzinnych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego 2025 Roku!

Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich
Czesława Wojewodzic

 

 

wins